TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (2023)

Marek Bednář

25. 8. 2023 • 12:53

Diskuze (22)

 • 52Fotogalerie

Dacia Sandero i vnejvyšší výbavě Extreme nabídne, přesně podle ethosu značky, to, co člověk potřebuje, ale nic navíc. Příjemně překvapuje svou prostorností i jízdními vlastnostmi a pokud se krotíte a nejezdíte moc do hor, umí jezdit za korunu na kilometr.

Design, interiér

Automobilka Dacia před nedávnem zavedla pro všechny své modely „extrémní“ výbavu – verzi Extreme na vrcholy ceníků. Sandero Stepway nebylo výjimkou, a tak třebaže u nás sandero bylo pod drobnohledem již ve spoustě provedení, novou vrcholovou variantu jsem s pohonem na zkapalněný ropný plyn protáhl hustým pražským provozem i úzkými a klikatými krušnohorskými silničkami.

TEST Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe (67 kW) CVT – Levné auto, levný automat

Když zelený kousek přebírám, přemýšlím nad tím, jestli kdovíjak vysoká výbava nejde trochu proti ethosu značky Dacia. Ta se totiž snaží nabídnout co nejvíc hodnoty za co nejméně peněz, a tak by jednoho napadlo, že zákazníci budou upřednostňovat střídmější výbavy, aby ušetřili. Že se spokojí s manuální klimatizací, tempomatem a elektrickými předními okny a věci jako detaily v měděné barvě je nechají chladnými.

Rychle ale podobné myšlenky zaháním – ony měděné detaily jsou vážně decentní a přizvednutému sanderu nakonec v kombinaci s metalízou Cèdre docela sluší. Zvenčí jich není moc, mnohem výraznější jsou polepy s linkami připomínajícími vrstevnice, a samozřejmě nová loga, kterých osobně nejsem fanouškem.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (8)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Postupně si ale všímám některých jiných detailů zevnějšku, které bych u značky tak moc orientované na cenu, jako je Dacia, zrovna nečekal. Jde například o to, jak tvar nálepek na dveřích za předními koly opticky zvětšuje prolis kolem předních kol, jak spolu s podobným prolisem nad zadními koly dodává bokům na svalnatosti, nebo jak tvar krytu plnicích hrdel nádrží kopíruje na jedné straně spáru u dveří, na druhé straně linku zadní lampy.

Vybavená a prostorná

V interiéru dostává příplatek za verzi Extreme o něco větší význam, a to nejen po stránce výbavy. Ta globálním pohledem zas tak bohatá není; v podstatě je i ona v souladu s filozofií značky Dacia nabídnout to, co je skutečně potřeba. Extreme nabízí to, co skutečně potřebují lidé zvyklí na slušně vybavená auta - automatickou klimatizaci, bezklíčový přístup, couvací kameru a speciální jízdní režim pro místa, kam asfalt nesahá, mimo jiné. Velmi příjemným překvapením je však podpora bezdrátového Androidu Auto či Apple CarPlay.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (9)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Oproti ostatním variantám je největší změnou čalounění zčásti látkové, zčásti provedené v materiálu nazvaném MicroCloud. Ten má povrch na dotek připomínající samet a jeho principem je odolnost vnějším vlivům a snadná údržba. Jeho šedá barva je trochu nudná i oproti jiným verzím sandera, což je vidět zejména na palubní desce - čalouněný panel v jiných verzích nabídne hezkou černobílou síťovinu, což je vizuálně efektnější.

Monotónnost aspoň rozbíjejí detaily v měděné barvě, kterých je v kabině docela dost - a díky za to. Na druhou stranu, i ostatní verze sandera stepway mají v interiéru aspoň pár barevných detailů, aspoň nějakou linku v podobě prošívání sedaček. Tím ale neříkám, že by byla tato kabina či čalounění jakkoliv špatné - i zde se dá najít trochu nečekaný, ale o to víc oku lahodící detail, jako třeba vyražené logo Dacie na opěradlech.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (10)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Na prostornost si vpředu nebude stěžovat ani hřmotnější postava, vzadu je to samozřejmě o trochu horší, pořád jsme vsegmentu malých aut. „Za sebe“ si ale se 184 cm výšky sednu bez větších problémů.

Podměrečný není ani zavazadelník, ba dokonce mě svými rozměry příjemně překvapil – když jsem dvojitou podlahu umístil do dolní polohy, bez větších problémů se do něj vešlo vybavení na dvoudenní camping včetně dvou židlí a skládacího stolu plné velikosti. Jen nákup proviantu už musel jet za předními sedačkami, ale kdybych byl trochu lepší vtetrisu – nebo kdybych ssebou všude netahal poměrně velkou „servisní tašku“ se startovacími kabely, lanem, základním nářadím a tak – dostal bych nákup i do toho kufru.

TEST Dacia Sandero Stepway Expression TCe 110 – Dostupný praktik s novou tváří

Místy dobře promyšlená

Navíc stojí za vyzdvihnutí dvě dvojice háčků na tašky po stranách zavazadlového prostoru. Nepůsobí sice dvakrát bytelně, ale pokud na ně nepověsíte celou váhu přeplněné igelitky, je to vpohodě. A musím zmínit i výklopný háček na tašku vprostoru pro nohy spolujezdce – zajímavý detail, který jen tak někdo nenabídne, přitom se vážně může hodit.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (12)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Ergonomické perličky i přešlapy jsou knalezení i jinde. Nádherně jednoduché ovládání vpodstatě všeho je velmi příjemné a skvělá je i „placka“ vpravo pod volantem kovládání rádia, kterýžto nápad je zdílen Renaultu. Těžko se přechází např. na ovládání rádia na volantu, když si člověk na tuhle „placku“ zvykne.

Líbí se mi i fakt, že vpřístrojovém štítu má každý režim osvětlení vlastní kontrolku, snad kromě denního svícení, jehož kontrolku jsem viděl naposledy u Opelu Meriva před víc než deseti lety. A že údaje o provozu na LPG jsou hezky integrované do displeje mezi budíky včetně palivoměru – lze si zobrazit i hladinu obou paliv najednou – či průměrné spotřeby.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (13)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Naopak mi chybí možnost seřizování jasu přístrojového štítu a natočení centrálního displeje jako by ho chtělo ukazovat tomu, kdo sedí vzadu uprostřed, a nikoliv řidiči.

Tvrdé plasty úplně všude pominu, přeci jen sedíme vdacii, ale těžko odpustit chybějící plastovou ochranu nakládací hrany zavazadelníku. Nekrytý lakovaný plech se tady snadno poškrábe a může začít reznout. Tím spíš, když Dacia tuhle ochranu nabízí mezi příslušenstvím za pouhých 1.639 korun.

Motor, jízdní vlastnosti

Na plyn je silnější

Sandero jsem dostal ve verzi Eco-G, jediné, kterou je možno mít ve všech výbavových provedeních. Nabídne rovných sto koní – ale pouze vpřípadě, že jedete na plyn. LPG má totiž oproti pětadevadesátioktanovému benzínu lepší odolnost detonačnímu hoření, takže řídící elektronika může drobně zvýšit plnicí tlak turbodmychadla. Při provozu na benzin dává motor jen 90 koní.

Je tenhle rozdíl vreálném světě poznat? Trochu ano, zejména pod plným plynem ve středním a vyšším pásmu otáček. Pocitově i reálně menší zátah při provozu na benzin je i proto, že maximum točivého momentu 170 Nm při jízdě na LPG přichází ve 2000 otáčkách, o stovku níž, než nejvyšších 160 Nm při provozu na benzin. Při běžné, klidné jízdě si toho člověk možná ani nevšimne, ale já sandero kvůli nízkému nejvyššímu výkonu celý týden docela ždímám.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (14)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Jednak proto, a jednak i vzhledem ktomu, že jezdím po Krušných horách včetně ne jednoho, ale hned několika přesunů mezi hřebeny a údolím, navíc se dvěma spolujezdci, je moje spotřeba plynu na konci testovacího týdne na hodnotě 9,2 l/100 km. Náklady na palivo tak jsou saktuální průměrnou cenou LPG 14,96 Kč/l (dle webu myLPG.eu) 1,38 Kč/km.

Mou spotřebu však berte jako blízkou horní hranici – plynový pedál byl velmi často na podlaze, kopců bylo vážně hodně a ani na dálnicích jsem sandero nijak nešetřil. Klidnou jízdou je možné se dostat i pod sedm litrů plynu na 100 km, což by znamenalo cca 1 Kč/km.

TEST Dacia Sandero 1.0 TCe LPG – Šetření bez kompromisů

Na benzin nikdo jezdit nebude, protože to by si nemusel kupovat dražší plynové auto, ale přesto pro úplnost přidejme i spotřebu benzinu – lehkou nohou klidně i pod 5,5 l/100 km, svižnější jízda znamená hodnotu mezi 7 a 7,5 litru.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (16)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Drobné rozdíly ve výkonu a spotřebě ovšem nejsou hlavním poznatkem, který si zjízdy odnáším. Tím je bohužel poměrně velká obtížnost jezdit se sanderem plynule. Nestojí za ní ani tak turbolag, tedy prodleva dodávky plného výkonu po sešlápnutí plynového pedálu, ten nakonec zas tak hrozný ve srovnání sostatními motory podobného stylu – maloobjemovými tříválci – není.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (17)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Jde hlavně o prodlevu vreakci pohonného ústrojí na vůbec nějakou změnu polohy plynového pedálu. Když třeba podřazuji sfalešným meziplynem, abych mohl začít brzdit motorem – ne že by ten litřík dokázal nějak výrazně brzdit, ale vdlouhých prudkých klesáních pomůže i to – a vyhnul se škubnutí či zbytečnému opotřebovávání spojky, musím pedál plynu podržet dobře dvě sekundy, než na něj otáčky motoru vůbec nějak zareagují.

Třeba i rozjezdy vkřižovatkách, které se leckdy hodí provést rychle, jsou kvůli ní obtížnější. Na tuhle prodlevu, danou snejvětší pravděpodobností mapováním elektronického ovládání škrticí klapky kvůli nutnosti splnit pravidla přísné emisní normy Euro 6D-FULL, si tak několik dnů zvykám. A navenek přitom můžu vypadat jako čerstvý absolvent autoškoly.

Jízdními vlastnostmi boduje

Pravým opakem chování motoru jsou ovšem jízdní vlastnosti sandera. Jeho technika není složitá, vpředu pracují vzpěry McPherson, vzadu klasická torzní příčka svlečenými rameny, ale naladěním tlumičů a pružin se Dacii povedlo postavit auto, které zvládá dobře filtrovat nástrahy nekvalitních silnic. Navzdory tužšímu odpružení ve srovnání sběžným sanderem, které je potřeba kvůli omezení bočních náklonů po zvýšení světlé výšky o 4 cm, stepway na nerovnostech kdovíjak neposkakuje.

Nejpříjemnějším překvapením ovšem je, jakým způsobem sandero projíždí zatáčky smizerným asfaltem. Kdo by čekal nějaké odskakování nebo neklid jednoduché zadní nápravy, čekal by marně, alespoň vrychlostech, vnichž budou řidiči dacie běžně jezdit. Samozřejmě nesedíme ve sporťáku, jízdu je nutno do značné míry přizpůsobit autu, ale i když na něj kladu poměrně velké nároky, není si moc na co stěžovat.

Video se připravuje ...

Musím nicméně zmínit, že hluk od kol a od motoru je slyšet poměrně výrazně, zejména ve vyšších, dálničních rychlostech. Nelze to však považovat za chybu, zejména ne stím, kolik sandero stojí – je to prostě vlastnost a lepší jízdní vlastnosti za trochu hluku rád vyměním. Stejně jako sandero není sporták, není ani grand tourer, který by si člověk pořizoval na časté cestování napříč republikou.

Závěr

Závěr

Scenou bezmála 470 tisíc tohle konkrétní sandero těžko označit za skutečně levné auto, třebaže magickou hranici půl milionu korun nepřekročilo. Jenže auta jsou dnes drahá úplně všechna, všichni zájemci si musí oproti době před třemi či pěti lety řádně připlatit.

Podíváme-li se na to touhle optikou a vezmeme-li vpotaz, že na palubě testovaného sandera je téměř všechna výbava, kterou může mít – chybí snad jen střešní okno, bezdrátová nabíječka smartphonů nebo podsvícené lišty předních prahů, cena je nakonec docela příznivá.

TEST Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G: S pohonem na zkapalněný ropný plyn (18)Dacia Sandero Stepway Extreme Eco-G

Hlavně ale díky moderní platformě CMF-B není na palubě sandera zas tolik kompromisů. Ktěm největším patří tvrdé plasty a nemožnost měnit jas přístrojového štítu; bezpečnostní výbavě co do airbagů či elektronických jízdních asistentů nic podstatného nechybí.

Právě tahle slova, „nic podstatného nechybí“, jsou nakonec dobře pasujícím hodnocením celého auta. Pět lidí odveze, sice ne moc rychle či vkdovíjak špičkovém komfortu, ale odveze. Na palubě je všechno, co skutečně potřebujete, do kufru se toho dá naložit docela dost na tento segment a díky plynovému pohonu jezdí za levno. A díky tomu jsou vočích cílové skupiny zákazníků – kterou tímto ale nechci nijak shazovat – nepodstatné mnou kritizované nedostatky.

TEST Dacia Sandero 1.0 TCe (67 kW) – Jen o ceně už to není

Nejlevnější verze modelu360.900 Kč (TCe 90, 67 kW, 6st. man., Stepway Essential)
Základ stestovaným motorem375.900 Kč (Eco-G 100, 74 kW, 6st. man., Stepway Essential)
Testovaný vůz bez příplatků431.900 Kč (Eco-G 100, 74 kW, 6st. man., Stepway Extreme)
Testovaný vůz svýbavou469.939 Kč (Eco-G 100, 74 kW, 6st. man., Stepway Extreme)

Plusy

 • Levná jízda na LPG
 • Obrovská zásoba dvou paliv
 • Překvapivě dobrá prostornost

Minusy

 • Místy lacině řešená
 • Hlučná ve vyšších rychlostech
 • Prodleva vreakci na plynový pedál
 • Obtížné se hladce rozjet

Zobrazit celý článek

Marek Bednář

25. 8. 2023 • 12:53

Diskuze (22)

 • Dacia
 • LPG
 • Testy
 • Video
 • Redakční video
 • Hatchback
 • Dacia Sandero
 • Sandero

Doporučujeme

Velitel ukrajinské armády dostal Porsche Cayenne. Má úpravy pro…

Novinky

18. 7. 2023 • 01:27

Jedinečný Žigulík za 1,65 milionu hledá nový domov! Může být váš

Ojetiny

26. 8. 2023 • 01:27

Vidí to i Elon Musk: V uniklém e-mailu stěžoval na otřesné spasování…

Novinky

26. 8. 2023 • 01:27

Rekord jim nestačí. Rimac chystá ultralehkou verzi modelu Nevera

Novinky

26. 8. 2023 • 01:27

Martin Vaculík proklepl nejspolehlivější Škodu dneška. Motory pod…

Videa

24. 8. 2023 • 01:27

\Ojeté vozy ' + jakeData.maker_name + ' ' + jakeData.model_name + ' najdete na webu ulovauto.cz >> \ \ \

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated: 06/10/2023

Views: 5938

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.